Dkn Kalite Yönetim Danışmanlık | İş Sağlığı

DKN Kalite Yönetim Danışmanlık

DKN

Quality Management Consulting

Profesyonel Çözüm Ortağınız

SOLUTION PROVIDER PARTNER

   İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ

seperator 960x8

BRC GIDA GÜVENLİĞİ STANDARTI NEDİR?

 

BRC (British Retaİl Consortium). Bu standart ingiliz süpermarket zincirleri birliği tarafından yayınlanmıştır, gıda kalitesi ve güvenliğini sağlamak için dokümante edilmiş onayı gerekli kılar.

BRC Küresel Gıda Güvenliği Standartı belgelendirmesine sahip olmanız HACPP, hijyen, gıda güvenliği ve kalite sistemleri hakkında yeterlilik seviyenizi göstermektedir.

BRC Gıda Güvenliği Sertifikası Standartı herhangi bir gıda üreticisi ve tesisi tarafından uygulanabilir bir standarttır. Bu üretici veya tesisler gıdaların birincil işleme tesisleri olabileceği gibi paketleme,`kesimhane, konserve tesisleri ve yemek üretim catering firmaları da olabilir.

 

BRC Gıda Güvenliği Standartı;

BRC Gıda Güvenliği standartı 7 bölüme ayrılır.

 

1.Üst Yönetim Taahhüdü ve Sürekli İyileştirme ; Herhangi bir gıda güvenliği sisteminin etkili

olabilmesi üst düzey yöneticilerin uygulama ve sürekli gelişime kararlı olması çok önemlidir.

2.Gıda Güvenliği Planı (HACCP) ; Gıda güvenliği temeli en etkili sistem HACCP temelli uluslararası

gereksinimlere uyulan bir standarddır.

3. Gıda Güvenliği ve Kalite Yönetim Sistemi ; Gıda güvenliğinin bir diğer uygulama temeli ISO 9000 esas alınarak uygulanır. Özellikle tedarik yönetimi, izlenebilirlik ve kalite şartlarını içermektedir.

4.Üretim Yeri ; Üretim yeri şartları ve atık yönetimi, haşere pet kontrol gibi konuları kapsar.

5.Ürün Kontrol ; Ürün tasarım alerjen yönetimi, ürün ambalaj güvenliği denetim ve testlerini içerir.

6.Proses Kontrol; Güvenli proses kontrolleri, ağırlık , hacim kontrolü ve ekipman kalibrasyon kurulmasını ve bakımını içerir.

7.Personel ; Personel eğitimi, koruyucu giysi ve kişisel hijyen için gerekli standartları ortaya koymaktadır.

 

BRC Standartı ve Belgesi Neden Gereklidir?

 

- BRC Gıda Güvenlik Standardı 100 den fazla ülkede tanınan ve 20.000 ne yakın tedarikçi tarafından sertifikalı dünya markası bir sertifikasyon çeşitidir. Bunun yanısıra ilk Gıda Güvenliğï sertifikası olan GFSI sertifikası standardı vasıtasıyla oluşturulmuş yönetim sistemidir.

- Global pazara açılma hedefi olan firmaların müşteri ve tedarikçi güvenini sağlamak için uygulanabilecek en iyi standarttır. Beraberinde gıda güvenliği gelişir ve iyileşir. Şikayetler ve red edilen ürünler en aza indirgenmek isteniyorsa BRC gıda güvenliği sertifikası ve belgesi firmalar için önemli olmaktadır.

- Standarda genel olarak bakıldığında; gıda endüstrisinde çalışan uzmanlar tarafından geliştirilen bir standart ve anlaşılması çok kolay bir standarttır. BRC ile riskler belirlenir  ve sertifikasyon süreci başlar. Basit bir sertifikasyon süreci vardır ve hiçbir gizli maliyeti yoktur. Tüm sertifika süreci yerel ücretlere tabidir. BRC Gıda Güvenliği Sertifikası iyi uygulandığında maliyetleri düşürücü bir etkisi vardır.

 

BRC Denetimleri;

 

- Dünya genelinde denetim küresel bir ağ tarafından ve tecrübeli denetçiler tarafından yapılmaktadır. Denetim sistemi de standartize edilmiş ve kontrol edilmekte olan bir standart ile yürütülür.

- Diğer gıda güvenliği standartları gibi ekstra maliyeti olmayan ve uygulanabilir bir standartı

 

  BRC Gıda Güvenliği Standartını Kimler Almalıdır ?

- BRC Gıda Standardı, gıda işlenmesini katagorize etmiş ve 6 başlık altında inceleyip yayınlamıştır. Firmalar belgelendirme başvurusu yaparlarken bu kategorileri inceleyip kendileri için uygun olan kategori üzerinden başvuru yapmalıdırlar.

 

1-İşlenmemiş et ve balık ürünleri (Kırmızı ve beyaz et- balık, işlenmemiş et ve balık ürünleri)

 

2-Üretim (Taze ve dondurulmuş meyve ve sebze)

 

3-Günlük Yiyecekler(süt ve süt ürünleri, yumurta)

 

4-Pişirilerek dondurulmuş, yemeğe yada pişirmeye hazır et ve balık ürünleri

 

5-Çevre koşullarına dayanıklı, ısı korumalı, paketli gıda ürünleri

 

6-Çevre koşullarına dayanıklı diğer gıda ürünleri (içecekler, unlu mamuller, kurutulmuş gıdalar, hafif gıda ürünleri ve kahvaltı tahılları, sıvı ve katı yağlar, gıda katkı maddeleri)

 

Bu kategoride olan tüm zincir halkalarındaki kuruluşlar ve bu kuruluşlara tedarik sağlayan kuruluşlar içindir.

 

BRC GIDA GÜVENLİĞİ ÖN GEREKSİNİMLERİ

 

Gıda Güvenliği Ekibi Oluşturulması: Etkili bir gıda güvenliği sistemi teknik ekibin dışında gıda güvenliği için oluşturulacak deneyimli personele bağlıdır. Üretim faaliyetlerinden mühendislik, arge, dağıtım, tedarik ve hatta insan kaynakları dahil oluşturulacak ekip tarafından yönetilmesi gereklidir. Ekip üyelerinin sayısı şirket büyüklüğü ve yapısına göre değişiklik gösterebilir.

 

Gıda Güvenliği Ekibinde olması gereken vasıflar şöyle sıralanabilir;

"    Standart gereksinimlerini anlayabilmek

"    Standart uygulama becerisine sahip

"    Sürekli iyileştirme ce geliştirme becerisine sahip kişilerden seçilmelidir.

"    Üst Yönetimin Taahhüdünü Almak; BRC standardının başarılı bir şekilde uygulanması için üst yönetimin gıda güvenliği organizasyonunun bir parçası olması gereklidir. Üst yönetim gıda güvenliği ekibine destek verir.

 

BRC Standartı Tarihçesi

 

BRC Gıda Güvenliği alanında çalışan özel bir kuruluştur. Bu kuruluşun üyeleri en küçük gıda işletmesinden, büyük ölçekli firmalara kadar gıda kuruluşlarıdır. BRC standartları son yıllarda gıda güvenliği zinciri içerisine giren hemen her halkayı dahil etmiştir. Gıda Güvenliği alanında standartlara yön veren bir kuruluş haline gelmiştir.

 

Kurulduğu 1998 yılında gıda güvenliği, paketleme dahil geniş bir standart ile başlamıştır.

1999 yılında ISO Standartları ve En normlarına göre akreditasyon işlemlerini tamamlayarak denetim kuruluşlarına yetki verilmeye başlanılmıştır. 2000 li yıllardan bu yana birçok versiyonu yayınlanmış ve revizyonları günün şartlarına uygun hale getirilmeye devam etmektedir.

 

BRC IOP Ambalaj Yönetimi Standartı - IOP

Gıda Güvenliğinin parçalarından bir tanesi olan Ambalaj Güvenliği çoğu gıda güvenliği standartı içerisinde yer almamaktadır. Gıda güvenliğinin parçalarından olan Ambalaj veya paketler ilgili BRC Ambalaj Güvenliği (IOP) standartı yayınlanmıştır. Ambalaj malzemelerinin kaliteyi karşılaması ve yasal şartlara uyması açısından önemli bir standarttır.

Standart Ambalaj olarak tarif ettiği ürünler şöyledir;

BRC IOP Ambalaj Yönetimi Standartı 6 Maddeden Oluşmaktadır;

 

"    · Yönetim taahhüdü;

"    · Tehlike ve risk yönetimi

"    · Teknik yönetim sistemleri ( Iso 9001 temelli dökümantasyon )

"    · Üretim alanı koşulları

"    · Ürün ve süreç analizi

"    · Personel şartları

 

BRC Logo Kullanımı

BRC standartı herhangi birisinin şartlarını sağlamış ve denetim programından başarıyla geçmiş olan kuruluşlar BRC logosunu;

"    · Antetli kağıtlarında

"    · Kartvizitlerinde

"    · Reklam broşürlerinde

"    · Web sitelerinde

"    · Şirket araçları dahil tüm reklam platformlarında BRC logosunu kullanabilir.

 

Kaynak: BRC Global Standartı

 

 

Design by WEBINSA

Copyright © dknkalitedanismanlik.com